Do you have an account? .
- I often save money on the grocery store for my family of six people by shopping at Aldi every week.
- We love the price and taste for farms from Greek yogurt, whole milk and string cheese.
- I usually take a bag of sweet potatoes and salmon for fish Freemont Freemont Freemont and fish sticks.
I am a busy mom and I love to find good deals on the grocery store so that I can approach make healthy meals To feed my family.
One of my favorite ways to do so is to Shopping in AldiWhat I did since my first son was born. NOW, I buy grocery products there for me, my husband and our four children aged 9 months to 6 years.
Budget grocery store has advantageous prices (especially on dairy products), and its small organized provision allows me to shop effectively.
Here is what I buy my family about Weekly shopping vorts Aldi.
Fremont Fish Market fish sticks are the favorite dinner of all the time of my children.
Jenna Jonaitis
Of all fish stick We have tried in many grocery stores, the Fremont d’Aldi fish market, the wild market, is the winner of our house.
They make a tasty, Easy dinner for childrenAnd with 10 grams of protein per portion, we know that they get a generous main dish. I provide them with fruits or vegetables for a more complete meal.
And at only $ 5.25 for around 41 sticks, we generally keep some boxes in the freezer.
I buy at least 12 containers of Greek yogurt friendly yogurt on each trip
Jenna Jonaitis
Natural Greek yogurt of non -fatty sympathetic farms is a must in our house. We generally pay $ 3.35 per container of 32 ounces.
Every morning, I have a huge bowl of yogurt lined with granola or fresh berries. I like to mix simple fat -free varieties and completely milk, and my children appreciate the flavors of vanilla and strawberries.
We also add this yogurt to smoothies and homemade icy lollipops so that they have more protein.
My older has loved the Parmesan des Emporium selection since the age of 2.
Jenna Jonaitis
When my elder was only a young child, he became obsessed with the Emporium selection parmesan. He would have 10 slices in one session, and he loves it now.
We also rattle cheese on pasta dishes and roasted broccoli, which adds a large flavor and a fancy touch.
A corner of this Parmesan generally costs us less than $ 5, which is cheaper than what we have seen in other grocery stores.
Children are obsessed with farms friends of Moo tubes.
Jenna Jonaitis
MOO tubes are compressible yogurt packages that are great to take on the road. We like to pack them when we head for the beach or take a neighborhood walk.
The cotton flavor of the cotton range is a favorite of our house, but children also love blueberry and strawberry. More, Moo tubes are tasty when frozen.
A box of eight tubes usually costs only $ 2.
We always have happy farms to tighten cheese in the refrigerator.
Jenna Jonaitis
I keep friendly farms enriching the cheese in the lower drawer of our refrigerator so that even the little ones can take a quick snack.
These are great to take care of by the park or to add children to children. We cross at least one pack or two each week.
Fortunately, a 12 -string cheese bag costs only $ 3 US.
When we cook this salmon, everyone in the house is happy.
Jenna Jonaitis
One night a week, we baked the Fremont Pink Fremont Salmon Salon Salt Salt market and garnish with garlic salt and seasoned pepper.
My four of my children swallowed her up, and my husband and I love her too. It is good to have a meal which is a sure blow with everyone – I know that we will not need to prepare separate meals for adults and children.
A bag of 2 pounds of this salmon costs only $ 10, which makes it a literal flight to our family.
The pistachios in the south of Grove make the best aperitif.
Jenna Jonaitis
Pistachios provide healthy proteins and fats, and the whole family likes pistachios in the south of roasted grove with sea salt.
I often put them before dinner as an aperitifs or use them to fill a cold cuts When my husband and I are organizing night nights. They are also easy to follow.
A 16 ounce bag usually costs around $ 6 at Aldi.
We use whole milk of sympathetic farms for everything.
Jenna Jonaitis
We are used a lot on a gallon of whole milk friends.
I do hot cocoa with it, add it to my morning coffee and sometimes serving my children cups before bed.
Aldi tends to have the lowest prices for dairy products, so we are sure to grasp the milk here each time. During this trip, a gallon cost only $ 2.57.
Savoritz cheddar turtles are my daughter’s favorite snack.
Jenna Jonaitis
Our children better like cheddar savovit cied than red fish and almost any other cheese cracker.
At the time of snacks, my daughter always asks for her “turtles”. I can’t blame it – they are cute and delicious.
A huge box of these cookies which is a little more than a book costs us only $ 4.
This multi -migrant cereal quickly goes to our house.
Jenna Jonaitis
My children’s favorite cereals are Millville’s multi -vanigin cereals balances in the flavor of cinnamon.
They eat this alongside a smoothie in the morning or as a afternoon snack. We buy other cereals, but my children love this variety better than others.
I usually have at least four boxes in my basket when I Buy in Aldi. During my last trip, each 13 ounce box was only $ 2.15.
My husband and I like to snack almonds from Southern Grove.
Jenna Jonaitis
Children don’t care about almonds, but my husband and I snacking on them while we work. I love those of honey, and he likes Wasabi flavor.
We will hang a few 14 ounce bags (usually less than $ 7 POP) on each grocery trip to keep the pantry in stock.
Sweet potatoes are generally a lot at Aldi.
Jenna Jonaitis
A bag of 3 soft potato pounds usually costs $ 2.59 at Aldi. As they are so cheap, I take a bag with each shopping trip.
We cook sweet potatoes once a week and serve them with black beans. Sometimes I cut them for salads or fries of the sweet potato.
We add natural chia seeds and ground linen seeds to homemade granola bars and smoothies.
Jenna Jonaitis
I love to make homemade granola bars at Save on grocery costs.
Flax and chia seeds are also key ingredients in my favorite energy ball recipe. I make a double batch at least once a week.
We also add chia and flax to our smoothies and oat oats. At Aldi, the bags of one or the other seed generally cost less than $ 5.
My 4 year old child generally chooses a French wand as a treat for grocery store with me.
Meredith OCHS
I generally say to children that they can choose an item as a treat when we buy at Aldi.
My son still chooses the selected French wand of $ 1.69. I just put it in the oven for a few minutes, then it is ready to decide and rally in butter.
It is an easy side for dinners which seems a little elegant.
Click to continue reading Aldi newspapers like this.
businessinsider